ZAVŘÍT

Překladač Překladač Google
KurzyZobrazit kurzy
USDAmerický dolar24.8681Americký dolar
GBPBritská libra31.0876Britská libra
EUREuro26.6502Euro
AUDAustralský dolar16.3682Australský dolar
CADKanadský dolar18.2586Kanadský dolar
PLNPolský zlotý6.5574Polský zlotý
CHFŠvýcarský frank27.2531Švýcarský frank
Registrovat

Chystané změny u zásilek do 150 EUR přicházejících ze zemí mimo EU

Úvod > Zajímavosti a aktuality > Chystané změny u zásilek do 150 EUR přicházejících ze zemí mimo EU

Změny od 1. 7. 2021 u zásilek ze zemí mimo EU:

 

Nadále můžete bez obav objednávat ze zemí mimo EU. Nová legislativa ukládá nové povinnosti, ale nic vám nebrání nadále zboží objednávat.  Zásilky do hodnoty 150 EUR můžete navíc snadno proclít sami, ušetříte tak za poplatek České pošty za zastoupení ve vyřízení celního řízení.

 

Ebay a aliexpress vyžadují uhrazení DPH (u zásilek do 150 EUR) od 1. 7. 2021 předem. DPH je automaticky připočítáno již v objednávce. DPH tedy nebudete platit dodatečně po příchodu zásilky do ČR, ale již s uhrazením objednávky.

 

 

U zásilek do 150 EUR bude potřeba podat elektronicky celní prohlášení, což bude možné u zásilek doručovaných Českou poštou provést prostřednictvím aplikace eCeP na stránkách cportal.celnisprava.cz. Do ní se přihlásíte, ověříte zásilku, vyplníte potřebné údaje a na jejich základě vám bude vyměřeno DPH.  Po jeho uhrazení vám bude zásilka propuštěna do ČR. Případně máte také možnost nechat se za poplatek zastoupit v celním řízení Českou poštou. 

 

V případě, že bude zásilku doručovat jiný přepravce, než Česká pošta, tak Vás v celním řízení zastoupí za poplatek přepravce zásilky.

 

Pokud budete platit DPH již s objednávkou (v případě objednání přes aliexpress, ebay, wish), pouze vyplníte potřebné údaje v aplikaci, DPH již platit nebudete.

 

Jak bude probíhat odbavení zásilek v hodnotě do 150 EUR přes aplikaci eCeP

 

1. Při podání elektronického celního prohlášení se musíte jednoznačně a spolehlivě identifikovat. Vybrat si můžete z několika metod ověření vaší totožnosti.

- Internetové bankovnictví za pomocí služby bankovní identity.

- Ověření totožnosti prostřednictvým Czech POINT (Služba: NIA ID). Na poštu přinesete 2 průkazy totožnosti, bude Vám přiděleno ověřovací jméno a heslo.

- Na stránkách celnicka.cz případně nejdete další možnosti identifikace.

 

2. Ve webové aplikaci eCeP si vytvoříte celní prohlášení. 

- cportal.celnisprava.cz > Vytvoření celního prohlášení > Přilášení pomocí identifikačníh údajů (viz krok 1) > Vyplníte formulář

 

Časté dotazy

 

Jak se dozvím, že už je čas podat celní prohlášení? Chci si podat celní prohlášení sám/sama.

 

Existuje několik možností, jak se to dozvíte:

 

1. Česká pošta se dozví podací číslo zásilky od poštovního operátora země vývozu, jakmile partnerský poštovní operátor zašle podací číslo zásilky do příslušného mezinárodního informačního systému. V případě, že zahraniční poštovní operátor zašle v elektronické zprávě i emailovou adresu nebo mobilní telefonní číslo, zašle Česká pošta adresátovi emailové nebo SMS avízo. 

 

2. V každém případě (i když zpráva neobsahuje ani e-mailovou adresu, ani telefonní číslo), je možné skutečnost, že Česká pošta již má povědomí o vaší zásilce, zjistit v jejím systému sledování zásilek Track and Trace.

V tom případě již lze podat celní prohlášení přes eCeP, aplikaci Celní správy ČR.

 

3. Pošta by vás měla požádat o udělení plné moci k zastupování v celním řízení. Nejpozději tehdy se tedy dozvíte, že již má zásilku evidovánu. Pokud odmítnete plnou moc České poště poskytnout (čímž se vyhnete poplatku České pošty za zastoupení ve vyřízení celního řízení.), můžete použít eCeP. 

 

Kde najdu informace o hmotnosti zásilky? eCeP je vyžaduje jako povinnou položku.

 

Obvykle je tento údaj uveden u záznamu České pošty, který se vztahuje k podacímu  číslu zásilky v režimu Track & Trace (sledovací systém České pošty), který je na internetu volně dostupný. Stačí znát ono podací číslo zásilky.

 

Nemám podací číslo zásilky. Co teda budu zadávat do eCePu?

 

Jestliže nebudete mít k dispozici podací číslo zásilky, nelze využít aplikaci eCeP a podat přes ni elektronické celní prohlášení. V tomto případě můžete Českou poštu o podací číslo zásilky požádat.

Číslo zásilky bude případně také uvedeno v oznámení o příchodu zásilky ze zhraničí od České pošty.

 

 Jak dlouho trvá celní řízení?

 

Za předpokladu, že nejsou zjištěny žádné nedostatky v celním prohlášení podaném přes eCeP a je zaplaceno DPH, vás celní úřad prakticky obratem informuje o propuštění zboží. Tuto informaci zasílá rovněž i přepravci, který může zásilku doručit. Celní řízení začíná přijetím celního prohlášení a končí přijetím platby DPH. Lze ho vyřídit během 2 dnů. Záleží však na přepravci, kdy Vás informuje, že má zboží skladem a po proclení zásilky vám ho odešle. 

 

Další časté dotazy najdete na stránkách celnicka.cz

 

Editováno: 1. 7. 2021